Hekimhan Ekspres
15 Ocak 2022
0 YORUM
OKUNMA

İçme Suyuna Yüzde 35 Zam!.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, içme suyu fiyatına % 35 oranında zam yaptı. İçme suyundaki zamlı tarife Şubat ayından itibaren uygulanmaya başlanacak. Nisan ayından itibaren ise zamlı fiyat sonrası oluşan yeni tarife otomatik olarak TEFE – TÜFE oranında her ay yükseltilecek.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nden zam kararı

UKOME’nin vatandaşın büyük tepkisine yol açan yüzde 50’lik toplu taşıma zammından sonra Malatya Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ)’nin, içme suyuna % 35 zam öngören  “Tarifeler yönetmeliği ve tarifeler cetveli” hakkındaki teklifi Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısının 3. Birleşiminde görüşülerek kabul edildi.

Malatya’da içme suyu % Şubat ayından itibaren % 35 oranında zamlı fiyat ile faturalandırılacak. Nisan ayından itibaren ise, otomatik olarak, yeni zamlı fiyat üzerine bir de TEFE – TÜFE oranında zam eklenecek.

MASKİ Genel Müdürü Mert, “Bu zammı yapmak zorundaydık, çünkü…”

Malatya büyükşehir Belediye Meclisi’nde söz konusu zam kararı öncesi, zammın gerekçeleri hakkında belediye meclis üyelerine açıklama yapan MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, MASKİ olarak sadece Malatya kent merkezine değil, il sınırları içindeki tüm yerleşim birimlerine içme suyu götürmekle mükellef olduklarını belirterek, “Son dönemdeki fiyat artışları ile alakalı bir su zammı yapmak zorunda kaldık. Örneğin biz MASKİ olarak 4,5 milyon elektrik bedeli öderken gelen elektrik zamlarıyla beraber bu tutar 10 milyona çıktı. Yani biz artık aylık 10 milyon TL elektrik parası ödeyeceğiz. Bunun haricinde yatırım yapıyoruz ve boru fiyatları 3 katına çıktı. Maaş zamları ve diğer girdiler de anormal bir şekilde artınca yüzde 35 oranında bir zam yapıldı” dedi.

Hizmetin devamlılığı ve kalitesi için yatırım yapmak zorunda olan bir kurum olarak şebekenin yenilenmesi, kayıp kaçağın kontrolü gibi çalışmalar yapıldığını ifade eden MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, yatırım maliyetleri ve diğer girdilerdeki fiyat artışları dikkate alındığında en az % 50 zam yapmak zorunluluğu doğduğunu belirterek, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın, zammın mümkün olan düzeyde minimize edilmesi talimatı verdiğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan’ın bu talimatı sonrası yapılan çalışma neticesinde, % 50 olarak öngörülen zammın, Malatya halkı lehine % 35 düzeyine çekildiğini belirten Mehmet Mert, aradaki farkın da Büyükşehir Belediyesi tarafından takviye edilmesinin planlandığını kaydetti.

“Nisan ayından itibaren TEFE – TÜFE oranında zam yapılacak, vatandaşlarımız bir daha yüzde 35-40 oranında zam görmeyecek”

MASKİ Genel Müdürü Mehmet Mert, Nisan ayından itibaren de su fiyatını TEFE – TÜFE oranında güncellenmeyi düşündüklerini belirterek, “Biz de diğer Büyükşehir Belediyelerin yaptığı gibi TÜFE ile zam oranını belirlemeyi düşünüyoruz. Böylelikle bir daha vatandaşlarımız yüzde 35-40 oranında zam görmeyecek” dedi,

Etiketler:

You must be logged in to post a comment Login

Copyright © 2007-2017 Hekimhan Ekspres

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz