Hekimhan Ekspres
12 Ağustos 2021
0 YORUM
OKUNMA

Kaymakam Muhammed ÖZTAŞ ile Röportaj

Hekimhan Kaymakamı Muhammed ÖZTAŞ ile Röportaj

 

Sayın kaymakamım ilçemize geleli yaklaşık 1 yıl oldu. Hekimhan’la ilgili genel düşünceleriniz nelerdir?

İlk geldiğim günde söylemiştim ben bu coğrafyanın insanıyım. Çok uzak bir coğrafyadan gelmedim. Sosyolojisi itibariyle kendi yaşadığım yer kültürel farklılığı olan bir yer. Hekimhan’da kültürel farklılığı olan insanların yaşadığı bir yer. Bu konuda bana çok yabancı değil. Bu durum olumlu bir şey, bu konuda insanlar ile güzel diyaloglar kurduğuma inanıyorum. Buda benim için sevindirici. Bu yüzden Hekimhan’ı seviyorum. İnşallah böylede devam eder.

 

Hekimhan’da gördüğünüz eksiklikler nelerdir?

Hekimhan ne yazık ki kadim değil köhne binaları olan bir ilçe. Kadim bir şehirden geldiğim için rahatlıkla söyleyebilirim. Gönül isterdi ki Hekimhan’da kadim bir şehir olsun. Ama ne yazık ki, bu konuda biraz hassasiyet gösterilmesi gerekir. İkinci bir hususta göç meselesi tabi ki. Gördüğümüz genel problemimiz, en büyük eksikliğimiz insanların büyükşehir merkezlerine göç etmesiyle burada yaşamın biraz daha yavaşlaması geri kalması. Genel eksikliklerin çoğunluğu göçe bağlı olarak oluşmuş durumlar bence.

Buranın yatırım alamamasının sebebi nüfus meselesi. Bir yatırım yapılırken illaki nüfus meselesi öncelikli olarak göz önüne getiriliyor. Bir başka husus eksiklik demek pek doğru olmasa da problem teşkil etmesi noktasında, yerleşim yerlerinin dağınık olması 65 mahallemiz ve bunlara bağlı mezralarımız var. Nüfus sayıları az, bu da ister istemez Merkezi ve mahalli idarelerin ve diğer kurumlarının yapacağı yatırımlarda dezavantaj teşkil ediyor. Buna eksiklik değil dezavantaj diyelim. Ama genel olarak güzel bir ilçe vatandaşı diyaloğa açık, iletişime açık, kültüre açık daha doğrusu insanlığa açık bir belde. Bu konuda ben olumlu düşünüyorum, eksiklikler yavaş yavaş giderilir. Yatırımlarda geldikçe sosyo ekonomik yapısı biraz daha iyileştikçe göç verenden çok göç alan bir beldeye dönüşmesi gibi bir potansiyeli var. Onu da hızlı bir şekilde yakalayacaktır. Özel sektör yatırımların gelmesi insanların göçe olan hevesini biraz daha kıracaktır. Vatandaşlarımız artık memleketimizde kalalım iş imkânımız var, yatırımlarda geliyor diye düşüneceklerdir. Hekimhan’ın patlamaya hazır bir potansiyeli var. Ancak daha o ivmeyi yakalayamadı. İnşallah yakın zamanda yakalayacaktır.

 

Kaymakamlık olarak gerçekleştireceğiniz projeler var mı?

Kaymakamlık olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı aracılığıyla yürüttüğümüz birkaç projemiz var. Aile destek merkezimizin(ADEM) faaliyetleri ile kadınlarımızın istihdamına yönelik faaliyetler yürütüyoruz. Boş zamanlarında aile bütçesine katkı sağlamaları için ADEM’de kurslarımız devam ediyor.

Halk Eğitim bünyesinde açtığımız kurslarla Hayat boyu öğrenme mantığıyla Hekimhan’da bulunan 7’den 70’e herkesin kendini geliştirmesine, daha güncel kalmasını sağlamak için kurslarımız devam ediyor.

Ayrıca İnönü Üniversitesi ve Hekimhan Belediyesi ortaklığında bir projemiz var. Hekimhan’ın Coğrafya Atlasını oluşturma projesi. Bu projemizin amacı Hekimhan’da bulunan Dağ, tepe, bayır, ova, yol güzergâhı ile alakalı coğrafi bir atlas çıkartıp haritalandırma yapmak. Bu haritalandırmayla beraber yapılacak yatırımların, coğrafi bilgi sitemi ile entegre edilerek yatırımların daha etkili ve verimli olmasını sağlamaktır. Hemşehrilerimizin tarım ve hayvancılık alanında kullanacakları verirleri oluşturmaktır. İki yıl sürecek bu projemizde bize destek veren İnönü Üniversitesine ve Hekimhan Belediyesine teşekkür ediyorum.

 

Hekimhan’da eğitim ile ilgili olarak ne gibi çalışmalarınız olacak?

Sakarya ortaokulumuzun inşaatı başlamış durumda. Güzelyurt Mahallemizde İlkokul inşaatına da bu sene içinde başlayacağız inşallah. Eski yıkılan METEM binasının olduğu yerede Alman bankasının desteği ve finansmanıyla Anaokulu projemiz var. Ayrıca hayırsever bir vatandaşımızın yürüttüğü bir Anaokulu yaptırma projesi var. Onunda planlarını yaptık en kısa sürede protokol imzalayıp yer teslimi yapmayı planlıyoruz. Eski YİBO yeni adıyla METEM binasının onarım tadilatı için ciddi bir ödenek ayrıldı. Bu sene içinde oranın atölyeleri, okul binası ve yurt binasının onarımları var. Hekimhan Anadolu lisesinin güçlendirmesi yapıldı. Bu sene yurt binasının güçlendirilmesi yapılacak. Eğitim ile ilgili inşaat çalışmalarımız bu şekilde. Bu sene pandemi sebebiyle yüz yüze eğitimi istediğimiz seviyede gerçekleştiremedik ancak önümüzde ki sene okulların açılması ile birlikte yapmayı planladığımız bir çok proje var.

 

Sizce ilçemizin coğrafi olarak en güzel yeri neresidir?

Hekimhan’ı gezme fırsatım oldu. Yama Dağı ve Girmana Kanyonunu diyebilirim.

 

Büyükşehir Belediyesinin Hekimhan‘a avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Büyükşehir belediyesinin Hekimhan’a avantajlarını ilçemizde ki vatandaşların memnuniyetinde görüyoruz. Avantajları dezavantajlarından fazla. Büyükşehir olan yerlerde ödenek konusu biraz daha toplu ve fazla olduğu için kalıcı çözümlere yönelik faaliyetler yürütülebiliyor. Büyükşehir belediyesi hizmet götürmesi gereken yerlerde ilçe belediyesi ile birlikte olumlu ve samimi çalışıyor. Hekimhan’ında avantajlı olduğunu görüyoruz. Vatandaşlardan aldığımız geri bildirimlerde bu şekilde. Ancak takdir edersiniz ki Büyükşehir’inde hizmet alanı çok geniş her yere her an yetişemiyor. Bu konuda da vatandaşlarımızın biraz daha sabır göstermesi gerekli olduğunu düşünüyorum.

 

Hekimhan’ın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İnşallah yeni yapılacak yatırımlar ile birlikte Hekimhan’ın geleceği parlak görünüyor. Hali hazırda büyük maden firmaları ve şirketleri ilçe de faaliyet gösteriyor. Bu da çok olumlu bir şekilde ilçenin gelişimine katkı sağlayan bir durum. 2022’deDoğal gaz meselesinin çözülmesiyle beraber kışın soğuk geçen zamanlarda Hekimhan’da kalanların sayısı artacak .Bu esnafımıza olumlu yansıyacak. Maden firmalarının yeni yatırımlarının gelmesi işsizliğe çözüm olacaktır. Hekimhan’ın genel problemi göç bunu durdurduktan sonra, Hekimhan’ın patlamaya hazır potansiyeli var. Bir ivme yakalayacaktır. Doğal gaz gibi işsizlik gibi problemi çözülmesi le beraber Hekimhan’ın geleceği parlak olduğuna inanıyoruz. Göç veren bir yerden göç alan bir mevkie geleceğine eminim.

 

2.Etap TOKİ ile ilgili bir çalışma var mı?

Bu konuda malumunuz daha önceki yıllarda Hekimhan’ın geçirmiş olduğu depremler var. Bu depremler neticesinde hak sahibi olan vatandaşlarımıza yapılacak evler var. Bunları TOKİ yapacak. Köyde uygun arazisi olmayan vatandaşlarımıza yada köyde oturmak istemeyip merkezde oturma talebinde bulunan vatandaşlarımız var. Merkezde AFAD’a ayrılmış bazı arazilerimiz var. Onlar bazen yeterli kalıyor bazen kalmıyor. Bu konuda çok ciddi talep var. Biz gerekli bilgileri üstlerimize ilettik, onlarda ciddi bir talep olduğunun farkındalar. İnşallah bu afet evleriyle beraber koordineli bir şekilde 2. Etap TOKİ’nin yapılması planlanıyor. Ancak henüz net bir süreç olmadığı için net bir şey söyleyemeyiz. Çalışmalarımız devam ediyor.

 

İlçemiz Pandemi ile ilgili mücadelede ne durumda?

Tüm Türkiye’de olduğu gibi ilçemizde de vaka sayıları tekrar yükselişe geçti. Ancak sevindirici olan kısım Hekimhan’da aşılama oranlarının istenilen seviyede olmasa da yüksek olması. En son TSM değerlendirmelerinde ilk doz aşısını olan vatandaşlarımızın oranı %70 buda sevindirici bir rakam. Ancak yine dediğim gibi istenilen bir seviyede değil. En azından 60-65 yaş üstü vatandaşlarımızın tamamının aşılanmasını istiyoruz. Bildiğiniz gibi Hekimhan demografik yapısı itibariyle biraz yaşlı nüfusa sahip. İstiyoruz ki 60-65 yaş üstü vatandaşlarımızın daha hızlı bir şekilde aşılansın en azından o yaş gurubunda aşısız kimsenin kalmaması. Çok şükür Hekimhan da bir aşı karşıtlığı, yadaaşıya direnci yok. Vatandaşlarımızın zamanı geldiği zaman aşı olmalarını istiyoruz. Onların bu konuda hassasiyet göstermelerini bekliyoruz. Şu anda mahallelerimizde 65yaş üzeri aşı olmak isteyen vatandaşlarımız olduğu zaman mobil ekiplerimizi yönlendirip köyde aşılarını yaptırmak istiyoruz. Bu konuda hizmette sınır yok, vatandaş yeter ki ben aşı olmak istiyorum desin bize ulaşsın.

Son olarak okurlarımıza iletmek istedikleriniz nelerdir?

Hekimhan’a iletmek istediğim şu hususlar var. Hekimhan güzel bir coğrafya, okuyanı çok bir coğrafya, kültürel seviyesi yüksek bir coğrafya, potansiyeli olan bir coğrafya. Ancak ne yazık ki Hekimahan’lıyı Hekimhan’da tutamıyoruz. Biz istiyoruz ki Hekimhan’lı burada dursun kendi toprağına hizmet etsin. Burada bir nüfus yoğunluğu oluşsun. Yatırımlar gelsin, hizmetler gelsin, belki Malatya’da çok oturan hemşerimiz var gidiş geliş yapıyorlar. Belki İstanbul’da belki de başka şehirlerde biz istiyoruz ki ikametgâhlarını buraya aldırsınlar. Bir nüfus yoğunluğumuzu oluşturalım. Bunun dışında Hekimhan’a her platformda sahip çıkmalarını istiyoruz. Kendi içimizde farklılıklarımız illa olacaktır. Ancak dışarıya çıktığımız zaman Hekimhan’lıyız, biraz daha dışarıya çıktığımızda Malatya’lıyız, daha dışarı çıktığımızda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Buranın kıymetini bilsinler.Bizlerde her fırsatta Hekimhan’a hizmet etmekten onur ve gurur duyuyoruz. Hekimhan’da çok güzel bir atmosfer var gerek siyasi gerek bürokratik olarak, vatandaşlar olarak bunu da inşallah hep beraber koruyacağız. Tüm Hekimhanlılara selam ve saygılarımı sunuyorum.

Etiketler:

You must be logged in to post a comment Login

Copyright © 2007-2017 Hekimhan Ekspres

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz