Son Dakika
13 Temmuz 2019 Cumartesi

Bacağı Kesilen Dağ Keçisi, Koruma Altına Alındı

31 Temmuz 2018 Salı, 16:26

Tunceli’de yaralı halde bulunan 4 yaşındaki dişi dağ keçisinin bir bacağı kesilerek yaşamına devam etmesi sağlanırken, yapılan tedavinin ardından koruma altına alındığı bildirildi.
Munzur Vadisi Milli Parkı’nda yaklaşık 2 ay önce vatandaşlar tarafından bacağından yaralanmış şekilde dağ keçisi bulundu. Dağ keçisi, tedavi edilmek üzere Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından Elazığ Fırat Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne götürülen keçi, sor arka bacağı aktivitesini kaybetmesi ve hayatta kalması için kesilmek zorunda kaldı. Tedavisinin ardından yeniden Tunceli’ye götürülen dağ keçisine bir süre daha bakım ve tedavisi yapıldı. Tamamlanan tedavinin ardından keçi Malatya’nın Hekimhan İlçesi’nde bulunan Memeli Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’na gönderilerek koruma altına alındı.
Nakil için Tunceli’ye gelen Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Veteriner Hekimi Anıl Kızılarslan;” Nakli gerçekleştirdikten sonra orada rehabilitasyonunun devam ettirip hayatının sonuna kadar iyi bir şekilde bakımını sağlayacağız. Üretime adapte olursa üretimi de yapılacak. Olmazsa sadece doğal yaşamını devam ettirecek şekilde bakılacak. Ayrıca istasyonda bulunan yaban keçileriyle adaptasyonu da sağlanacak” dedi.
Kendilerine yaralı halde gelen dağ keçisinin Hayvan Hastanesi’nde bacağının kesildiğini belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Tunceli Şube Müdürü Ali Haydar Gürsönmez, “Bacak aktivitesini kaybettiği için bacağı kesilerek kurtarıldı. Gerekli tedavi ve tetkikler sonucunda yeniden müdürlüğümüze getirildi. 50 gündür şube müdürlüğümüz kontrolünde tedavisini devam ettirip tamamladık” diye bilgi verdi.
Keçinin yeniden doğaya bırakılmasının risk taşıdığını ifade eden Gürsönmez, “Doğaya bırakmanın riskli olabileceğini düşündüğümüz için bölge müdürlüğümüzle konuyu istişare ettik. Hekimhan Memeli Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu’na naklini uygun gördük. Artık orada yaşamını sürdürecek belki yeniden anne olacak” şeklinde konuştu.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz