Hekimhan Ekspres
29 Haziran 2020
0 YORUM
OKUNMA

Dipsiz Göl’ün Doğal Yapısı Bozuluyor

Hasançelebi Mahallesine 7 kilometre uzaklıkta yer alan halk arasında Dipsiz göl ve Sülüklü Göl olarak anılan Doğa harikası gölün gün geçtikçe doğallığını yitirdiği belirtildi. Eski Valilerimizden Ulvi Saran’ın destekleriyle çevre düzenlemesi yapılan gölün özelliğini kaybetmesi bölge halkında üzüntüye yol açıyor

Nesli tükenmekte olan Angut kuşlarının üreme alanı olarak da bilinen göl çevresinde yapılan düzenleme çalışmasının gölün doğal akışını bozduğunu belirten mahalle sakinleri gölün eski haline getirilmesi için girişimlerini sürdürüyorlar.  Meydana gelen sıkıntıyı dile getiren Mahalle sakinleri ise görüşlerini şu şekilde paylaşıyor.  “2012 yılında Malatya Valimiz Ulvi Saran döneminde burada çevre düzenlemesi yapıldı. Bu amaçla içme suyu ve oturma alanları düzenlendi. Ancak bunun yanında göl çevresinde de bazı düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler içinde gölün kenarlarına betondan çevre duvarı yapıldı. Bu ise gölde yaşayan kaplumbağaların su içinden dışarı çıkmalarına neden olunca kaplumbağa sayıları gün geçtikçe azaldı. Diğer yandan çevrede açılan hafriyat kuyuları da bölgenin güzelliğini yitirmesine neden oldu. Yetkililerden ricamız bu doğal hazinenin eski haline getirilmesidir.

LÜTFEN ÇEVREYİ KİRLETMEYİN

Hekimhan’a bağlı Başkınık ve Çimenlik Mahallesi yakınında bulunan göllerin çevresine bu yıl ilk defa çok sayıda Angut kuşunun üremek için geldiği kaydedildi. Yaklaşık 20 çift civarında Angut kuşunun bölgede yavruladığını ve yavrularını yetiştirmek için halen bölgede olduklarını ifade eden çevre sakinlerinin ise yetkililerden Ricası, “Yeniden çevre düzenlenmesi yapılıp gölün doğal hale gelmesini istiyoruz. Bölgenin Turizme kazandırılmasını bekliyoruz. Ziyaretçilerimize çağrımız ise ise ‘Lütfen, gelin, eğlenin, Sülük toplayın ama çevreyi sakın kirletmeyin” oldu.

 

 

 

 

 

malatyasonsoz

Etiketler:

You must be logged in to post a comment Login

Copyright © 2007-2017 Hekimhan Ekspres

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz