Hekimhan Cevizi Coğrafi İşaret Tescilini Aldı

16 Ağustos 2018 Perşembe, 22:01

Malatya Hekimhan Cevizi, 15 Ağustos 2018 tarihinde 35 Sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanarak tescil süreci tamamlandı.
Fırat Kalkınma Ajansı koordinasyonunda 2016 yılında coğrafi işaret korumasına alınmak üzere başvurusu yapılan ürünlerden biri olan Malatya Hekimhan Cevizi, 15 Ağustos 2018 tarihinde 35 Sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni’nde yayınlanarak tescil süreci tamamlandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Abdulvahap Yoğunlu, tescil sürecinin olumlu olarak sonuçlanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Başvuru ve değerlendirme sürecinde önümüzü açan sayın valilerimize, sürece teknik yönden katkı sunan, İnönü Üniversitesi’ne, Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü’ne, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Yeşilyurt İlçe Müdürlüklerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Hekimhan Cevizinin tesciliyle Malatya Kayısısı, Arapgir Köhnü Üzümü, Arapgir Mor Reyhanı ve 2017’nin Aralık ayında yine Fırat Kalkınma Ajansı adına tescil edilen Malatya Dalbastı Kirazı’yla birlikte toplamda 5 tescilin gerçekleşmiş olduğunu kaydeden Yoğunlu,  mevcutta tescil bekleyen Banazı Karası Üzümü başvurularının da kısa zamanda sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

Ürünün ve üretildiği yörenin ülke çapında tanıtımını sağlayarak ticari değerinin arttırılmasına katkı sunan coğrafi işaret korumasının, orta ve uzun vadede ürünün ekonomik değerine ve ilimizin tanıtımına katkı sağlayacağı beklenmektedir.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz