Son Dakika
02 Nisan 2020 Perşembe

Hekimhan’a ‘Müzikal’ Belgesel

14 Ocak 2020 Salı, 20:44

HEKİMHANLI SELAHATTİN ALPAY VE GENEL BAŞKAN DA TÜRKÜ SÖYLEDİ.. İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın himayesinde, proje yürütücülüğünü İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Ayhan’ın, yönetmenliğini ise Öğretim Görevlisi Ersin Aycan’ın yaptığı ve Hekimhan ilçesinin türküler eşliğinde tanıtıldığı “Malatya’dan Bir Ses: Hekimhan” adlı belgesel, sosyal medya yayınlandığı andan itibaren büyük ilgi gördü.

İlk olarak  Prof. Dr. Ahmet Kızılay ve Doç. Dr. Ali Ayhan’ın sosyal medya hesaplarından yayınlanan “Malatya’dan Bir Ses: Hekimhan” belgeselde, profesyonel çekimlerle Hekimhan’ın doğal, kültürel, sanatsal ve ekonomik zenginliklerini izleyiciye aktarılırken, aralarında ünlü isimlerin de olduğu solistler Hekimhan yöresine ait türküleri seslendirerek, Hekimhan’ın sanatsal ve kültürel mirasını günyüzüne çıkarıyor.

Selahattin Alpay ve Kızılay Genel Başkanı da türkü seslendirdi

“Malatya’dan Bir Ses: Hekimhan” belgeseli, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın Hekimhan’ın tarihsel ve kültürel zenginliklerine ilişkin kısa bilgilendirmesinden sonra, Habip İpar’ın okuduğu ‘Hekimhana Vardım’ adlı türküyle başlıyor.

Belgeselin popüler boyutunu ise, İstanbul’da yaşayan ve bu belgeselin çekimleri için memleketi Hekimhan’a gelen Selahattin Alpay (yanda) ve Hekimhanlı olan Kızılay Genel Başkanı Dr.Kerem Kınık’ın (alttaki fotoğrafta) birer Hekimhan türküsü okuması oluşturuyor.

Basak Köyü’nün yüzyıllardan bu yana devam ettirdiği ve Hekimhan’ın kültür mirasının önemli unsurlarından birini oluşturan Kış Yarısı Kutlamaları’nın da tanıtıldığı ve Basak Köyü halkının bu kutlamalarda giydiği otantik kıyafetlerin sergilendiği, kutlama yemeklerinin ve geleneğin kökenine ilişkin anlatıların yer aldığı belgeselde, demiryolları ağı açısından önemli bir durak olan Hekimhan Garı, tarihî Köprülü Mehmet Paşa Camii, Cem Evi, tarihî Taşhan, Hekimhan’ın yetiştirdiği ünlü masal ve öykü yazarı Eflatun Cem Güney’in doğduğu ev, Girmana Kanyonu, Keklicek Tepesi, Hekimhan Cuma Pazarı, Dursunlu Köyü’ndeki asrlık ceviz ağacı, Zurbahan Dağı, Yücekaya, Ilıca, Dumlu köyleri, maden yatakları,  Güzelyurt Barajı ve Dipsiz Göl ve arkeolojik Yazılıkaya’dan görüntüler yer alıyor.

Belgeselde Hekimhan Güzelyurt’tan Mustafa Özdemir’in okuduğu “Bizim köyün güzelleri / Sonbaharda dökülüyor elma armut gazelleri / Sanki halı – kilim nakışı / Bizim köyün güzelleri” şeklindeki şiiri ile belgesele şiirsel bir renk katarken, Muharrem ayında yapılan Aşure ve ceviz hasadı görüntüleri de Hekimhan’ın kültür ve tabiat haritasına yönelik bir içerik oluşturuyor.

Hekimhan eski Belediye Başkanı Aliseydi Millioğulları tarafından da desteklenen proje kapsamında yapılan “Malatya’dan Bir Ses: Hekimhan” belgeselinde; Habip İbar, Selahattin Alpay, Serkan Sarıtaş, Rüveyda Ayhan, Salih Kaya, Onur Keser, Faik Duru İsrafiloğlu, Dr.Kerem Kınık, Ali Ayhan ve Talha Kesirik türkü okuyan solistler olarak yer aldı.

Kimler emek verdi?

Kameramanlığını Osman Bozdemir, Serkan Açıkgöz, Recep Sulubay, Yüksel Açıkgöz ve Tuncay Özdemir’in yaptığı belgeselde, çekimler için dron da kullanıldı.

Prof. Dr. Bülent Yılmaz’ın da proje ekibinde yer aldığı belgeselin çekiminde seslendirilen eserlere eşlik eden enstrümanlarda ise; Bağlama – Doğukan Dursun, Kaval – Erkan Kurt, Klavye ve Piyano- Ferdi Karaönçel, Bas Gitar- M. Güneş Açıkgöz, Elektro Gitar- Güven Akşit, Cümbüş – Mesut Selçuk, Klasik Gitar – Sercan Bağcı, Marakas – C. Gözde Sandıkçı, Bongo – Atakan H. Atakan Öztürk, Davul – Onur Ekici, Bateri – Onur Kınık, Keman – Ersan Çiftçi, Bendir – E. Alev Sandıkçı ve Orhan Öztürk, Flüt – K. Dilek Tankız, Viyola – Şakir Gök, Viyolonsel – Rüveyda Ayhan, Keman – Tuna Taşdemir, Hayri Akbudak, Ali Ayhan ve Işıl Yılmaz, Kontrbas- M. Güneş Açıkgöz görev yaptı.

Hekimhan’ın hangi türküleri seslendirildi?

“Malatya’dan Bir Ses: Hekimhan” belgeselinde, Habip İpar – Kemal Keskin’e ait Hekimhan’a Vardım, Selahattin Alpay, sözü ve müziği kendisine ait Çekme Çadırını da Kara Yazıya, Serkan Sarıtaş sözü ve müziği Ali Ayhan’a ait gel Artık Sevdiğim, Rüveyda Ayhan ve Salih Kaya sözü ve müziği Behlül Alkan’a ait Seher Yeli Selam Söyle Yârime,  Onur Keser sözü ve müziği Kemal Keskin’e ait Çıktım Dağların Başına, Faik Duru İsrafiloğlu – Gözüm Kaldı Yar Yolunda,  Kerem Kınık, Ali Ayhan ve Talha Kesrik, Alaaddin Mutlu’ya ait Canımsın Gülümsün Güzel Hekimhan türkülerini okudu.

Belgeseli izlemek için  tıklayınız:

 

 

 

 

.

Güler HAZAR

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz