Son Dakika
13 Temmuz 2019 Cumartesi

HIZIR LOKMASINA DAVET

27 Şubat 2019 Çarşamba, 21:27

Hekimhan Belediyesi ve Pir Sultan Abdal Derneği Hızır Lokması düzenliyor.

Alevi inancında HIZIR olgusu önemli bir yer tutar günlük yaşamında sürekli kullandığı sözcüklerin başında yer almaktadır. Hep çağırır HIZIR’a sığınır yardım diler. Gelip yetişeceğine inanç getirir. Halk arasında sürekli kullanılan bir söz vardır. Kul dara düşmeyince HIZIR yetişmezmiş.

 

Programla ilgili bir açıklamada bulunan Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Celal Abbas Alıcı şunları dedi; “Alevilikte Hızır Orucu’nun birçok rivayeti vardır. Ben sadece iki rivayeti bahsedeyim.  Birinci Rivayete göre; İmam Hasan ve İmam Hüseyin hastalanırlar. Hazreti Ali ve Hazreti Fatma çocuklarının şifa bulması için üç gün oruç tutarlar. Birinci günün akşamı iftar açmak için mütevazı bir sofra hazırlarlar. Tam iftara başlamak üzereyken kapıya aç bir yoksul gelip yemek ister. Bunun üzerine iftar için hazırladıkları yiyeceği o yoksula verirler ve sadece su ile iftarlarını açarlar. İkinci gün tekrar iftar vaktinde kapıya bir yetim gelerek aç olduğunu söyler. Bu defa da iftar için hazırlanan yiyeceklerini yetime vererek tekrar su ile iftarlarını açarlar. Üçüncü gün de aç olarak oruç tutarlar. Tam iftar vakti kapılarında bir esir belirip çok aç olduğunu söyleyince tekrar iftar yemeklerini esire verip su ile oruçlarını açarlar. Böylece Allah’a ahdettikleri üç günlük oruçlarını aç kalmalarına rağmen tutarlar. Aleviler, Hazreti Ali ile Hazreti Fatma’yı üç gün YOKSUL, YETİM ve ESİR kişiliklerine bürünerek sınayan kişileri HIZIR ALEYHİSELAM olduğuna inanır ve her yıl HIZIR ORUCU tutarlar.

İkinci rivayet; Nuh peygamberin gemisi fırtınaya tutulmuş, halk, “ya Hızır, bizi kurtar!” diye yalvarıp yakarmış. Allah halkın duasını kabul edince fırtına da dinmiş. İşte o zaman Nuh’un gemisindekiler kurtuldukları için üç gün oruç tutmuşlar. Bu oruç, o günden bu güne değin Hızır Orucu olarak ve üç gün olarak aralıksız tutula gelmektedir. Hızır Aleyhisselam bizim inancımızda aksakallı, nur yüzlü, boz bir ata binip dağda ve deryada dolaşarak darda kalanların imdadına yetişir. Onun için halk dilinde BOZ ATLI HIZIR diye çağrılır ve hakkında binlerce hikâye vardır.

Hekimhan’da Hızır Orucunu, Hızır Ayı boyunca her yöre farklı tarihlerde tutar. Bunun sebebi, HIZIR ALEYHİSELAM’IN her yöreye uğraması isteğidir. Bu ay, aynı zamanda Alevi ibadet ve cemlerinin en yoğun yapıldığı aydır. Hızır Aleyhiselam, Hekimhan Alevilerince farklı bir öneme sahiptir.
Hekimhanlılar, Hızır Aleyhiselam’ın şu özelliklerine inanırlar.

1. Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir. Bu bakıma Hızır inancının güçlü olduğu yerlerde, darda kalanlar “yetiş ya Hızır” derler.
2. Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima Hızır yardım eder.
3. Hızır, uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik getirir.
4. Hızır’ın, dertlilere derman, hastalara şifa verdiğine inanılır.
5. Hızır’ın, bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağladığına inanılır.
6. Hızır baht kapısıdır ve insanların şanslarının açılmasına yardım eder.
7. Hızır, uğur ve kısmet sembolüdür.
8. Hızır, keramet sahibidir.
9. Hızır Orucunda üç gün oruç tutan bekâr gençler, kesilen Hızır Kurbanının etini yiyip su içmeden yatarlar ve o gece rüyada evlenecekleri kişinin elinde su içerler.
10. Hekimhan’da misafire Hızır gözüyle bakılır ve öyle hizmet edilirdi.

 

Günün anlamı nedeniyle bizde dernek yönetimi olarak karar aldık. Her yıl düzenlediğimiz ‘Hızır Lokması’ programı 28 Şubat 2019 Perşembe günü dernek binamızda yapılacaktır.

Tüm halkımız davetlidir.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz