Son Dakika
19 Mart 2023 Pazar

Malatya’da 3 Ay OHAL İlan Edildi

09 Şubat 2023 Perşembe, 16:22

Kahramanmaraş merkezli 2 depremin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya’nın da aralarında bulunduğu 10 ilde 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

10 ilde 3 aylık olağanüstü hal ilan edildiği duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Uzmanlar deprem için ‘Dünyada örneği yok’ diyor. Sadece Cumhuriyet tarihimizin değil, coğrafyamızın ve dünyanın en büyük felaketlerinden biriyle karşı karşıyayız.

Şu ana kadar 54 bin çadır, 102 bin yatak ve diğer ihtiyaç malzemeleri bölgeye gönderildi. Devletimiz tüm kurumları, personeli, aracı, seferberlik ruhuyla felaket bölgelerinde çalışmaya başlamıştır. Acil yardım ve destek faaliyetleri için ilk etapta 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımızın emrine tahsis ettik.

Hâlihazırda 53 bin 317 arama-kurtarma görevlimizle, destek personeli enkaz bölgesinde çalışıyor. Yurt içi ve dışından ekiplerle sayı her geçen saat artıyor. Jandarmamız, binlerce uzman personelinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, Sahil Güvenlik Komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinde görev başındadır. TSK’mız binlerce personelinin yanı sıra 10 gemisi, 54 kargo uçağı dâhil tüm imkânlarıyla çalışmalarda yer almaktadır.

Bölgeye 1000’e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır.

Bakanlıklarımıza bağlı birimlere ilave, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz yardımları bölgeye göndermektedir.

3 bin 549 vefatımız, 22 bin 168 yaralımız var. En büyük tesellimiz şu ana kadar 8 binin üzerinde vatandaşımızın enkaz altından sağ olarak kurtarılmış olmasıdır.

Anayasanın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak 10 ilde 3 aylık OHAL ilan etme kararı aldık” dedi.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz