Son Dakika
02 Aralık 2020 Çarşamba

Proje İle Yaklaşık 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

16 Ekim 2020 Cuma, 12:00

Erdemir Maden’in dev “Anadolu Peletleme Projesi” için “Halkın Katılımı Toplantısı” tarihi Taşhan’da gerçekleştirildi

 

OYAK’ın Maden Metalürji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden Erdemir Maden tarafından Malatya ili, Hekimhan ilçesi, Hasançelebi mahallesi mevkiinde “Anadolu Peletleme Projesi Halkın Katılımı Toplantısı” gerçekleştirildi. Toplantıda yatırım maliyeti yaklaşık 750 milyon dolar olan proje hakkında bilgiler verildi.

Erdemir Maden tarafından işletilen Malatya’nın Hekimhan ilçesi, Hasançelebi mahallesi mevkiinde yer alan Türkiye’nin en büyük maden yatağında bulunan demir cevherini çıkarmak için yapılacak “Anadolu Peletleme Projesi”nin 2024’te tamamlanması planlanıyor. ÇED süreci Ekim ayı başında başlatılan projenin “Halkın Katılımı Toplantısı” 15 Ekim’de gerçekleştirildi.

Açık ocak işletme alanının üretim kapasitesi 16 milyon 500 bin ton/yıl ve Demir Cevheri Peletleme Tesisi’nin kapasitesi ise 3 milyon ton/yıl olan madende, “Anadolu Peletleme Projesi” ile birlikte Demir Cevheri Peletleme Tesisi’nin kapasitesi 4 milyon ton/yıl’a ve buna bağlı olarak açık ocak işletme alanının üretim kapasitesi de 22 milyon ton/yıl’a çıkmış olacak.

Yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak

Projenin inşaat aşamasında yaklaşık 2 bin kişi, işletme aşamasında ise açık ocak işletmeciliği dâhil yaklaşık bin kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Maden sektörünün paydaşlarıyla beraber projenin faaliyete geçmesi ile birlikte her yıl yaklaşık 5 bin kişiye istihdam olanağı sağlanması bekleniyor.

Yaklaşık 49 yıl hizmet vermesi planlanan Peletleme Tesisi, yılda 4 milyon ton üretim kapasitesiyle, tesis ömrü boyunca toplam 196 milyon ton demir cevheri peleti üreterek entegre demir-çelik fabrikalarına sevk edecek. Yatırım maliyeti yaklaşık 750 milyon dolar olan “Anadolu Peletleme Projesi”nin 2024 yılı Temmuz ayında devreye girmesi hedefleniyor.

Toplantıya Hekimhan Kaymakamı Muhammed Öztaş, Belediye Başkanı Turan Karadağ, Sivas Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök,  Erdemir Genel Müdür Danışmanı Çağatay Dikmen, Divriği Erdemir Maden Genel Müdürü Halil Yıldırım katıldı.

 

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz