Rektör Karabulut Hekimhan’ı ziyaret etti.

04 Ekim 2018 Perşembe, 22:06

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Karabulut Hekimhan İlçesini ziyarette bulundu.

İlk ziyareti Hekimhan Kaymakamı Reşit Özer Özdemir oldu. Karabulut burada yaptığı açıklamada; “ Hekimhan Meslek Yüksekokuluna gelmek üzere yaptığımız programda ilk olarak ilçe kaymakamımızı ziyarette bulunduk. Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü olarak ilk ziyaret ettiğim ilçe Hekimhan oldu. Hekimhan’ın bizim için çok anlamlı bir yeri var. Hekimhan gerçekten birçok medeniyetin buluştuğu çok ayrı kültürel yapıların bir arada bulunduğu kendisiyle birbirine barışık olabilecek örnek modern bir ilçe olduğunu düşünüyorum. Burada açılan bölümlerimizin de geliştirilmesi ve öğrencilerimizin her türlü barınma, sosyal ve kültürel ortamları bizim için önemli. Üniversite rektörü olarak bizde üzerimize düşen ne varsa elbette ki yapacağız.  Eğitim öğretim anlamında katkılarımızı sunacağız. Ama bunun yanında bu katkıyı sunarken de yerel yöneticilerimizin ve idari amirlerimizin çok ciddi desteğine ihtiyacımız var. Yerel halkında desteğine ihtiyacımız var.  Benim üniversite misyonunda görmek ve bulmak istediğim. Toplumla barışık üniversite, bir şehir üniversitesi. Yeri geldiğinde köyle kentin buluştuğu bir üniversite.

İnsanlar girsin, madencilik alanında Hekimhan’ın çok önemli kendine ait tasarımının ve ürünlerinin yapılabileceği muhteşem öz kaynakları var. Bu öz kaynaklarında gerçekten geliştirilip ülkeye katkı sunabilme özelliği var. Burada çok ciddi madenler üretiliyor. Türkiye’ye ve dünyaya ithalatı yapılıyor. Bizlerde elimizden ne geliyorsa hem bilimsel hem eğitimsel hem akademik anlamda yapılması gerekeni yaparız” dedi.

Hekimhan Kaymakamı Reşit Özer Özdemir; “ Hekimhan’ımız Malatya’nın değil bölgenin en eski, en kültürel yapısı derinlere inen bir ilçesidir. Burada görev yapmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Hekimhan’ın kendine has özellikleri vardır. Hekimhan’da birçok şey yapılmaya çalışılmış bir kısma kadar gelmiş. Ama bizler bu işleri nasıl sonlandırırız. Nasıl taçlandırırız bunun gayretleri içerisindeyiz. Madencilik alanında bizler tam bir hazinenin üzerinde oturmaktayız. Bununla ilgili nasıl çalışma yaparız. Bunun girizgâhını sizle paylaşmıştık bu konuya olan ilginizi çok yakinen biliyor ve teşekkür ediyorum. İnşallah yapacağımız görüşmelerde de, Hekimhan için neler yapa biliriz. Bu güzelliklerimizi Hekimhan insanının güzelliğinin de beraber harmanlamak suretiyle nasıl bir boyuta çıkarabiliriz. Bunun görüşmelerini yapacağız. Yine ilçemizde bulunan Hekimhan Meslek yüksekokulumuz var. Bu okul ile ilgili daha iyi işler hale getirmek için bir takıp projelerimiz var. Bunları hayata geçirmek için sizlerin de projeleri var. İstişare etmek suretiyle bunları taçlandırmak istiyoruz inşallah” dedi.

Daha sonra Rektör Karabulut, Hekimhan Belediyesini ziyaret ederek Hekimhan Belediye başkanı Aliseydi Millioğulları ile görüştü. Burada bir konuşma yapan başkan Millioğulları; “ Öncelikle ilçemize hoş geldiniz. Üniversitemizin adını Malatya’mızım ikinci Başbakanının ismi verilmesi bizleri mutlu etti. Hekimhan Eğitim ve öğretime verdiği önemi bilmeyen yoktur. Okuma oranı en yüksek ilçe olarak bilinmektedir. Hekimhan Malatya yüz ölçümünün 6’da 1’idir. Hekimhan’ın yüz ölçümü ve coğrafi alanlarının dağlık olması ve dağınık bir yerleşim alanına sahip bölge, bu nedenle insanlarımız eğitime daha çok önem vermişlerdir.  Hekimhanlılar burada bir birlerini kıskanmazlar ama birbirini örnek alarak okuyorlar. İlçemizde zengin işadamlarımız yoktur ama okuyan bürokratlarımız devletimize hizmetlerini sunuyorlar. Malum Hekimhan’ımızım ciddi bir sıkıntısı var.  Meslek Yüksekokulumuzun yurt sıkıntısı için vatandaşlarımız sizden müjdeli bir haber bekliyor. Umarım bu konu hakkında çalışma yapıyorsunuzdur. En kısa zamanda öğrencilerimize olumlu bir cevap verirsiniz” dedi.

Daha sonra Belediyeden ayrılan heyet hep beraber Hekimhan Meslek yüksekokuluna geçerek burada bulunan KYK Yurdunu gezerek incelemede bulundu. Rektör Karabulut daha sonra öğrencilerin sorunlarını dinleyerek cevaplandırdı. KYK Yurdu için Pazartesi günü sorunun çözüleceğini belirtti.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz