Son Dakika
09 Aralık 2022 Cuma

AĞBABA ; “GİRMANASPOR’UN HAKKI YENİLMESİN”

09 Eylül 2020 Çarşamba, 16:43

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye Futbol Federasyonuna seslenerek Arguvan Belediyespor ve Darendespor’un yanı sıra Hekimhan Belediyesi Girmanaspor’un da BAL ligine çıkarılmasını istedi.

Türkiye genelinde pek çok şehirde puan eşitliği olan takımlar BAL ligine çıkarılırken, Malatya’da Hekimhan Belediyesi Girmanaspor’un kura sonucu elenmesi eleştirilere sebep oldu.

Konuyla ilgili TFF’nin haksızlığı sonlandırmasını isteyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada; BAL ligine çıkan Arguvan Belediyespor ve Darendespor’a başarılar dileyerek “2019-2020 Malatya 1. Amatör Futbol Ligi’nde sezon başı yapılan kura çekiminde A ve B Grup halinde belirlenen iki grubun sezon sonunda ilk 3 takımın Play-off oynayarak lider olan takımın Malatya  BAL liginde, altta kalan takım ile Play-Off oynama hakkı kazanacağı kararı alınıp TFF ye bildirilerek tescil edilmiştir.  Ancak pandemi nedeniyle liglerin oynanmaması ve sonrasında TFF tarafından illerde gruplarında lider olup ikinci takım ile puan farkı olanlar direk BAL ligine alınması sağlanmış, puanları eşit olan Darendespor ile Hekimhan Belediyesi  Girmanaspor takımlarının puanları eşit olduğu için kura çekimi yapılarak Darendespor BAL ligine çıkmıştır”ifadelerini kullandı.

KÜTAHYA’DA 4. TAKIM BİLE BAL’A YÜKSELDİ

“Ligler başlarken iki grubun 3’er takımı yani 6 takım Play-Off oynayacak denilmesine, bu karar TFF’ye bildirilmesine rağmen, bu kurala uyulmaması Hekimhan Girmanaspor’un hakkının yenilmesine sebep olmuştur” diyen Ağbaba, “Oysa Malatya’da gerçekleştirilen haksız uygulama ile mağduriyet yaratılırken, başka kentlerde bu sorun yaşanmamıştır. Örneğin; Diyarbakır temsilcileri puan eşitliğinde kuraya tabi olmadan BAL’a yükselmişlerdir, Elazığ’ın 2 temsilcisi puan eşitliğinde kuraya tabi olmadan BAL’a yükselmiştir. Kütahya 3 ekibini BAL’a göndermiş, üçüncü olan Tavşanlı temsilcisi BAL’dan feragat ettiğinden 3 puan gerideki  4. olan takım direk BAL’a yükselmiştir” dedi.

SPOR BAKANINA SORULAR

Ağbaba, ayrıca Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına bir de soru önergesi verdi.Ağbaba Bakan Kasapoğlu’na ;Türkiye genelinde eşit puanlı takımlar BAL ligine alınırken Malatya İlinde kura çekilerek takımların belirlenmesinin sebebi nedir? Sezon öncesi ilk 3 takımın BAL ligine çıkarılması ile ilgili prensip kararı TFF’ye bildirilmesine rağmen sezon sonunda kura işlemine neden ihtiyaç duyulmuştur? Hekimhan Belediyesi Girmanaspor’un BAL ligine alınmaması ile ilgili haksızlığın giderilmesi yönünde bir girişimde bulunulması düşünülmekte midir? Diyarbakır, Elazığ, Kütahya gibi şehirlerde eşit puanlı takımlar BAL ligine yükselirken Malatya ilindeki takımlara neden ayrımcılık yapılmıştır?sorularını yöneltti.

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz