VOLEYBOL 2019 BAHAR KUPASI

26 Şubat 2019 Salı, 23:28

HEKİMHAN KAYMAKAMLIĞI

2019 BAHAR KUPASI

KURUMLAR ARASI VOLEYBOL TURNUVASI   YÖNERGESİ

 

Hekimhan Kaymakamlığı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından, Kurumlar Arası Voleybol Turnuvası yapılacaktır. Kurumların turnuvaya katılım için son başvuru tarihi 7 Mart Perşembe günü olup, 8 Mart Cuma günü saat 14:30’da Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünde kura çekimi yapılacaktır.

 

Hekimhan Kaymakamlığı 2019 Bahar Kupası

Voleybol Turnuva Yönergesi Katılım Ve Oyun Kuralları

 

Hekimhan Kaymakamlığı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğünce 7 Mart 2019 Perşembe son başvuru tarihi olmak üzere, 11 Mart 2019 tarihinde Bahar Kupası Voleybol Turnuvası yapılacaktır.

Turnuvanın organizasyonu, yönetimi ve disiplin ile ilgili konularda her türlü kararı almaya “tertip komitesi” yetkilidir.  Bu komite turnuvanın başlangıcından bitimine kadar ortaya çıkacak her türden sorunun çözümü amacıyla kurulmuştur. Aynı anda birden fazla kurulda görevli olmak mümkündür.

 

Buna göre aşağıda yazılı kurallar, turnuvanın tabi olacağı kurallardır.

1- Müracaat: 7 Mart 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar Gençlik Ve Spor İlçe Müdürlüğüne yapılacaktır.

 

2- Müsabaka Yeri: Müsabakalar Sakarya İlk ve Ortaokulu bahçesindeki Sahada yapılacaktır.

 

3- Takım ve Oyuncu Sayısı: Takım listeleri en fazla 12 kişi ile sınırlı olup teslim tarihinden sonra değişiklik kabul edilmeyecektir. Ayrıca Takımın sorumlu idarecisi olarak bir isim komiteye bildirilmesi zorunludur.

* Kurumlar birden fazla takım çıkarabilirler.

* Turnuvaya katılacak takımlar listelerine oyuncuların kimlik fotokopilerini ekleyecek, kurum personeli olduklarına dair belgeyi ise istendiğinde teslim edeceklerdir.

* Maçlar lig usulü yapılacak ilk 4’e giren takımlardan 1. olan takım 3. olan ile, 2. olan takım 4. olan takım ile yarı final oynayacaktır. Her iki maçın galipleri kendi aralarında final maçı yapacaklar. Yarı Final Maçlarının mağlupları ise kendi aralarında 3.’lük – 4.’lük maçı yapacaklardır.

* Turnuvaya sadece, İlçemizdeki Kamu Kurumları katılabilecektir.

 

4- Oyuncular:

* Turnuvaya katılan sporcular için yaş sınırı yoktur.

* Turnuvada yer alan oyunculardan spor yapmasına engel, bilinen veya bilinmeyen sağlık sorunları olanlar, her türlü sorumluluğu kabul ederek turnuvaya katılmayı kabul etmiş sayılırlar. 

* Turnuvada faal voleybol hayatını bitirmiş voleybolcu ve antrenörler oynayabilir. (Bu şartlara uyan ve halen faal antrenörlük yapanlar da oynayabilir).

* Müsabakalarda oynayacak sporcunun o kurumun personeli olması gerekir ( Kurumlar kendi bünyesindeki taşeron firmalardan oyuncu oynatabilirler ).

* Müsabakalarda takım çıkarmaya yetecek personeli olmayan kurumlar başka kurumlardan sporcu alabilecek, yada birleşerek takım çıkarabileceklerdir.

* Kurumlarından emekli olanlar da turnuvada oynayabilirler.

* Turnuvaya katılan Tüm Kurumlar 2 ( İki ) kişilik kurum dışı misafir oyuncu kontenjanı kullanma hakkına sahiptir. ( Kurumlar takım listelerine sadece 2 ( iki ) misafir oyuncu yazabilirler ve 1 (bir) oyuncuyu oyunda oynatabilirler. Sonradan değişiklik kabul edilmeyecektir.)

* Turnuvada oynayacak sporculardan, kurum dışı misafir oyuncu olarak yazılanların İlçede 3 (üç) aydan daha uzun süredir ikamet ediyor olmaları zorunludur.

* Milli ve Profesyonel voleybolcular, takımlar arasındaki güç dengesini ve mücadele direncini etkileyeceğinden, turnuvada doğabilecek olumsuzlukları önlemek için faal Milli ve Profesyonel sporcular turnuvada oynatılmayacaktır.

5- Takımların itirazlarını yazılı olarak yapacaktır.

6- Turnuva Tertip Komitesinin aldığı Turnuva kuralları kesindir.

 

ÖDÜLLER:

İlk 3 takıma ve centilmen takıma kupa verilecektir.

 

OYUN:

* Maçlarda “FİVB Voleybol oyun kuralları” uygulanacaktır.

* Takımlar maçlara “numaralı forma” ile çıkacaklardır.

* Takımlar Spor malzemelerini kendileri temin edeceklerdir.

* Her takım maç saatinden 15 (onbeş) dakika önce salonda hazır bulunacaktır.

* Fikstür ve komite tarafından 8 Mart 2019 Cuma  günü kura çekilerek yapılacaktır. Müsabakalar 11 Mart 2019 Pazartesi tarihinde başlayacak olup, takımların müsabaka gün ve saatleri komite tarafından ilan edilecektir.

 

 

TURNUVA OYUN KURALLARI:

a – Turnuva tek devreli lig usulü oynanacaktır.

b – Maçlar 1 ( bir ) hakemle oynanacaktır. Teknik Komite ve Hakem Komitesinin, hakemlere her konuda yardımcı olma ve her türlü karar verme yetkisi vardır.

c – Kazanılmış 3 ( üç ) set alan takım galip ilan edilecektir.

d – File yüksekliği 243 cm’dir.

e – Setler 25 sayı üzerinden rally-point ( hata yapanın sayı kaybettiği ) sistem şeklinde oynanacaktır.

f – 5.set ( taybreak seti ) 15 sayı üzerinden oynanacaktır.

g – Müsabakalar, pozisyonlar da dönülerek oynanacaktır.

h – Her sette 6 ( altı ) oyuncu değiştirme hakkı vardır.

ı – Setlerde her takımın 2 ( iki ) mola hakkı vardır.

j – İlk turda aynı kurumun takımları aynı gruba düşerse ilk maç bu iki takım arasında oynanacaktır.

k- Müsabakalar puanlama sistemine göre oynatılacaktır.

PUANLAMA SİSTEMİ:

Bu sistemde, önceden belirlenmiş fikstüre göre, kulüp takımlarına puan esasına göre birbirleri ile seri müsabakalar yaptırılır ve müsabaka sonucu elde edilen puanlara göre sıralama yapılır.

3 – 0 ve 3 – 1 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (3) puan,

3 – 2 galibiyetle sonuçlanan müsabakalarda galip gelen takıma (2) puan,
2 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (1) puan,
1 – 3 ve 0 – 3 sonuçlanan müsabakalarda mağlup olan takıma (0) puan verilir.
Hükmen mağlubiyetlerde toplam puandan (1) puan düşürülür. Hükmen galibiyet alan takımın toplam puanına (3) puan eklenir.

Bir veya birkaç takım tarafından kazanılan puanların eşitliği halinde, sıralama; kazanılan maç sayısına göre belirlenir. Kazandığı maç sayısı fazla olan takım üst sırada yer alır.
Kazanılan maç sayısına göre eşitliğin bozulmaması halinde; set averajı uygulanır. Bu uygulamada puanları eşit olan takımların müsabakalar sonunda aldıkları setlerin toplamı, verdikleri setlerin toplamına bölünür. Sıralama, büyük sayıya sahip olan takım üst sırada yer alacak şekilde yapılır.
Eşitliğin kazanılan set sayılarına göre de devam etmesi halinde; eşitliği devam eden takımların yaptıkları tüm müsabakalar sonunda aldıkları sayıların toplamı, verdikleri sayıların toplamına bölünür. Takımlar, çıkan sayının büyüklüğüne göre yukarıdan aşağıya sıralanır.
Eşitlik yine de bozulmamışsa bu durumdaki takımların kendi aralarında yaptıkları müsabakalardaki maç, puan, set ve sayı averajına sıra ile başvurularak sıralama belirlenir.

l ) İhraç olan veya elenen takımlar değerlendirme dışı bırakılarak diğer takımlar kendi arasında değerlendirilecektir.

 

CEZALAR:

Disiplin cezalarıyla ilgili kararları başvuru üzerine ya da resen disiplin kurulu verir.

A – Herhangi bir nedenle ertelenen maç komitenin belirleyeceği gün ve saatte oynanacaktır. Mazeretsiz veya mazereti kabul edilmeyen takımın sahaya çıkmaması durumunda hem hükmen mağlup kabul edilir hem de mevcut set puanından 3 ( üç ) set puan silinir ( Mazeretlerin maç saatinden 1 gün önceden bildirilmesi zorunludur ).

B – Geçerli mazeret bildirmeden ( 1 gün öncesinden ) maça çıkmayan takımlar hükmen mağlup kabul edilecektir. 3 ( üç ) defa maça çıkmayan takımlar, turnuvadan ihraç edilecektir. Ayrıca o takım listesindeki oyuncular turnuva süresince başka takımda oynayamayacaktır.

C – Maç esnasında sürekli hakeme itiraz eden ve etki altına almaya çalışan ( rakibi ve hakemi tehdit eden ) oyuncu, antrenör veya takım sorumlusu önce sarı kartla, bir sayı aleyhine eklenerek uyarılacak, hareketlerin tekrarında direk kırmızı kartla ihraç olunacaktır. Bu ceza 2 ( iki ) maçtan başlayıp komisyonun alacağı karara göre arttırılabilir.

D – Turnuvaya katılım şartları madde 4’ün içerdiği şartlara aykırı olarak usulsüz oynatılan sporcu olursa rakip takım itiraz etmese dahi tespit edildiğinde komite kararı ile hükmen ( 3-0 ) mağlup sayılacaktır.

E – Olay çıkaran sporcu ve kurumlar turnuvadan anında ihraç edilecektir. Takımlar öncelikle o maçta hükmen mağlup sayılacak, var olan set puandan 3 ( üç  ) set puan silinecek, duruma göre ihraç kararı verilecektir.

F – Maç esnasında takımlar yedek 6 ( altı ) oyuncu ve 1 ( bir ) sorumlu dışında kimse bulundurmayacaktır. Bulunduranlar, herhangi bir olay çıktığında her türlü cezai müeyyideye uymayı kabul etmiş olacaktır.

G – Diğer hususlarda TVF genel nizami kurallar geçerlidir.

H- Turnuvaya katılan oyuncular kendi sağlık kontrollerini yaptırmak zorunda olup, muhtemel sakatlık ve sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınması durumunda tertip komitesinin herhangi bir sorumluluğu yoktur.

I – Turnuva Tertip Komitesi gerektiğinde maçlarla ilgili gelişen olaylar karşısında her türlü karar alma yetkisine sahiptir. Turnuvaya katılan takımlar bu kural ve kararları peşinen kabul ve taahhüt etmiş sayılırlar.

 

Mahmut KARACA

Gençlik ve Spor İlçe Müdür V.

 

 

TERTİP KOMİTESİ KATILAN TÜM TAKIMLARA BAŞARILAR DİLER.

 

ÜST KURUL

 

Sıra Adı Soyadı Unvanı Görevi
1 Ahmet ÖZDEMİR Kaymakam Başkan
2 Cafer DİLEK İlçe Milli Eğitim Müdürü Üye
3 Murat DİRİÇ İlçe Nüfus Müdürü Üye

 

 

TERTİP KOMİTESİ

 

Sıra Adı Soyadı Unvanı Görevi
1 Mahmut KARACA Gençlik ve Spor Müdür V. Başkan
2 Fatih ŞEREF İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Başkan Yard.
3 Yakup ATALAY İlçe Emniyet Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Üye
4 Murat KAYNARCA Hekimhan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Üye
5 Özgür KAYA Sakarya Ortaokulu Beden Eğitimi Öğretmeni Üye

 

 

 

HEKİMHAN KAYMAKAMLIĞI

2019 BAHAR KUPASI

KURUMLAR ARASI VOLEYBOL TURNUVASI SPORCU LİSTESİ

 Takımın Adı             : 

Takım Sorumlusu     : 

Takım İletişim Tel.   : 

Sıra ADI  SOYADI CEP TELEFONU
1    
2    
3    
4    
5    
6    
7    
8    
9    
10    
11    
12    

Yukarıda belirtilen turnuvaya, yukarıda belirtilen takım kadrosu ile katılacağımızı; Turnuva Yürütme Kurulu tarafından belirlenen karşılaşma takvimine ve oyun kurallarına uyacağımızı; verilecek kararlara saygılı olacağımızı kabul ve beyan ederim.

                                                                                                                   Tarih

                                                                                                                   İmza

 

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz