Son Dakika
08 Aralık 2022 Perşembe

Milyonların Harcandığı Yatırım Çürümeye mi Terkedildi?

04 Temmuz 2020 Cumartesi, 18:08

Milyonlarca liranın harcandığı ve bir türlü faaliyete geçirilemeyen Yama Dağı Kayak Merkezi tesisinde bakımsızlık nedeniyle çürümeler başladı. Şubat ayında yol ihalesi yapılan merkezin konaklama binası uzun süren çalışmalar ve çetin kış şartlarına dayanamadı. Edinilen bilgilere göre, bina içerisinde ve dışında yıkılmalar ve dökülmeler oluştu. Mekanik sistemlerin tam anlamıyla kurulmadığı tesis “2021 kış ayında vatandaşı misafir edebilecek mi?” sorusunu akıllara getirdi

Vali Ulvi Saran döneminde 2011 yılında temeli atılan ve yılan hikayesine dönen ‘Yama Dağı Kayak Tesisi’ için akıllara “Tesis gözden mi çıkarıldı?” sorusu geliyor. Milyonlarca liranın harcandığı ve en son yol ihalesi için 5 Milyon 896 bin TL’yi aşkın bedelin ödendiği tesis, 2021 yılı kış aylarına yetiştirilmeye çalışılıyor. Hekimhan’ın en yüksek zirvesi olan 2 bin 450 rakımlı Yama Dağı’nın, 2 bin metre civarındaki yükseltisine 2011 yılında inşa edilmeye başlanan Kayak Merkezi, aradan geçen 9 yıla rağmen bitirilemedi. Dönemin Valisi Ulvi Saran’ın büyük bir yatırım olarak temelini attığı Yama Dağı Kayak Merkezi önümüzdeki kışı da boş geçirecek.

MİLYONLAR ÇÖPE GİTMESİN!

Milyonlarca liraya mal olan Kayak Tesisi için belirsizlikler sürerken, tesisin çürümeye başladığı söylentisi halk arasında yayılıyor. Tesisin bakımsız kaldığı ve dış kısmındaki yapı malzemelerinin hasar gördüğü söylentileriyle birlikte bölge halkı tesisteki ümidini yitirmeye başladı.  Yol yapımının hemen ardından tesisin hizmete girmesiyle bölgedeki turizm yoğunluğunun başlaması bekleniyor. Tesis inşaatının başladığı ilk günden bu yana Malatya’da 5 Vali görev yaptı ve 6’ıncısı şuan görev yapıyor. En son 2010 yılında Vali Mustafa Toprak döneminde, Kültür ve Turizm Bakanlığından 5 Milyon TL’lik bir ödeneğin ayrıldığı ve bu ödeneğin yol yapım çalışmalarını ardından kullanılacağı belirtilmişti. Vali Toprak 2 ekim 2016’da yaptığı Yama Dağı Tesis Ziyaretinde;”5 milyona mekanik sistemleri kurabiliriz. Burada bir problem yok. Ancak mekanik sistemler kursak dahi buraya insanların ulaşması, işletilmesi, kayak sistemlerinin yürümesi mümkün değil. O zaman bizim çimenlik yola 5 milyonu Kültür ve Turizm Bakanlığımızın onayını alarak mekanik sistemlerden önce insanların buraya kayak yapmaya ulaşacak yolun altyapısını yapmamız, sonrasında mekanik sistemlerinin kurulması daha mantıklı ve makul geliyor.” ifadelerini kullanmıştı.

YAKLAŞIK 10 MİLYON 600 BİN TL’LİK YOL!

Yama Dağı Kayak Tesisi ’nin tamamlanma sürecini yol çalışmaları durdurdu. 2017 yılında başlayan yol ihaleleri 2020 Şubat ayındaki son ihale ile yaklaşık 10 Milyon 600 bin TL’lik bir fatura çıkardı. Tesisin Yapım işi tamamlandıktan sonra 338 metre kot farklı yaklaşık bin 700 metre uzunluğunda 1. Etap kayak alanı ve 382 metre kot farklı yaklaşık bin 500 metre uzunluğunda 2. Etap kayak alanı olmak üzere toplam iki adet pist yer alacak. Yapımı tamamlanan konaklama tesisinde 37 oda yer alıyor, En az 70 kişi kapasiteli bir tesis mevcut. Bin 500 metre uzunluğunda telesiyej ile kayak pisti söz konusu.

 

 

 

 

 

 

.

malatyasonsoz

You must be logged in to post a comment Login

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz